Slovenya Vizesi

Slovenya

Slovenya ya da resmî adıyla Slovenya Cumhuriyeti, Orta Avrupa’nın güneyinde yer alan bir ülkedir. Batısında İtalya; güneybatısında Adriyatik Denizi; güney ve doğusunda Hırvatistan, kuzeydoğusunda Macaristan ve kuzeyinde Avusturya bulunur.

SLOVENYA BAŞKENTİ VE ŞEHİRLERİ

Parlamenter sistemiyle yönetilen Ülkenin başkenti Ljubljana’dır. Maribor, Kranj, Kanmmik, Trbovlije, Ptuj, Novo, Mesto, Velenje, Celje ve Koper’dir.

SLOVENYA ‘DA DİN

Ülkenin yüzde 97’lik kısmı Katoliktir. Diğer yüzeside Lüteriyen’dir.

SLOVENYA’DİL

Slovenya’nın resmi dil Slovencedir. İtalyanca ve Macarca tanınan diğer diller arasında bulunmaktadır.

SLOVENYA’YA NE ZAMAN GİDİLİR

En çok tercih edilen zamanın başında ülkenin festivallerin düzenlediği yaz aylarıdır. Slovenya’da üç farklı iklimin hâkimiyeti görülmektedir.

SLOVENYA MUTFAĞI

Sloven mutfağında mantıdan, köfteye, şaşlığa, mantar çorbasına; börekten, mısır ekmeğine, kremalı tatlılara kadar geniş çeşitler var. Bunlar bizim mutfağımıza benzer lezzetlerden bir kısmı ve çok daha fazlası için ise türlü çeşit yerel et yemekleri var. Bunlara ek olarak makarnası, şinitzeli ve Kuzey İtalya’ya özgü et yemekleri de bu topraklarda evrim geçirerek Sloven mutfağına girmiş.

Mantı benzeri olan yemekleri: Zlikrofi

Köfte: Cevapcic ( bizim köftemize kıyasla baharatı az ve balkan usulünde de domuz eti kullanılmaz. )

Mısır Ekmeği: Polenta – bu aslında buraya özgü bir isim değil.

Ricet : Kuru fasulyeli sebzeli bir et yemeği

Jota : Lahanalı, havuçlu ve fasulyeli bir diğer sebze yemeği

SLOVENYA’DAKİ FESTİVALLER

Ljubljana Festivali ülkenin en büyük kültürel festivaldir.10 hafta süren bir festivaldir.

Ljubljana Uluslararası Film Festivali, Maribor Festivali,Indrija Lace Festivali yapılmaktadır.

SLOVENYA’YA VİZE NASIL ALINIR

Slovenya Shengen bölgesindeki ülkelerden biridir. Borda pasaporta sahiplerine 90 güne kadar olan kısa süreli ziyaretlerinde giriş yapmak için ya da transit geçmek için Shengen vizesi alınması gerekmektedir. Shengen vizesi olan kişiler, vizeyi aldıkları ülkeden giriş yaparak seyahat edebilirler.

Vize konusunda 10 yıllık tecrübemizle Vize işlemleri yapmaktayız. Doğru ve hızlı şekilde vizenizi alabilmeniz için bizimle iletişime geçiniz.