Portekiz Vizesi

Portekiz

Portekiz ya da resmî adıyla Portekiz Cumhuriyeti Avrupa’nın güneybatısında İber Yarımadası üzerinde yer alan, Avrupa Kıtası’nın en batısındaki ülkedir. Portekiz kuzeyden ve doğudan İspanya ile, güneyden ve batıdan da Atlas Okyanusu ile çevrilidir.

PORTEKİZ BAŞKENTİ VEŞEHİRLERİ

Portekiz’in Başkenti Lizbon’dur. Porto, Coimbra, Braga, Funchal, Evora, Peniche, Setubal, Brangança ve Leiria’dır.

PORTEKİZ DİN

Portekiz’de nüfusun yüzde 81’lik kısmı Katolik, yüzde 6,8’lik kısmı Ateizt geriye kalan yüzdelik kısmı ise Protestan, Müslüman, Hindu, Sih Doğu Ortodoks Kilisesi mensubudur.

PORTEKİZ’DE DİL

Portekiz’de konuşulan dil Portekizcedir. Ülkede Miranda dili ‘de konuşulmaktadır.

PORTEKİZ MUTFAĞI

Portekiz mutfağında akla gelen ilk kelime karıştırmak ve doyuruculuk olur. Mevcut malzemelere mümkün olduğunca çok karıştırılarak yapılan yemekler Portekiz mutfağının aslını yansıtmaktadır. Et ve balık yemeklere katılan çeşitli sebze, sos, baharat hatta kimi zamanda tavuk veya balık katılarak hazırlanan bu lezzetler doyuruculuk bakımından gayet yeterlidir. Hatta bir rivayete göre Portekizlilerin geleneksel balıklarından biri olan morina balığını  her güne farklı olacak şekilde tam 365 farklı tariflerle yapmakta oldukları rivayet edilmiştir.

Portekizlilerin şarapları çok ünlüdür. Roma imparatorluğu zamanında başlayarak ihraç edilmeye başlanmış olan bu içkiler Avrupa’nın gözde şarapları arasındadır. Portekizlilerin Avrupa’da ki bütün ülkelerden den daha fazla şarap mahzeni vardır. Pek çok şarap çeşidi uluslararası ödüllere layık görülmüştür. Bir başka rivayete göre ise yunan mitolojisindeki eğlence tanrısı baküs ilk şarabını Portekiz’de tatmış ve bu ülkeyi şarap cenneti olarak ilan etmiştir.

Portekizlilerin meşhur pastanesi  Elem Pastanesi 175 yıllık bir geleneğin eseridir. Portekiz’e gelen turistlerin ilk durakları bu pastanedir. Bu pastanenin kendi ürünü patentli,175 yıllık bir tatlısı vardır.

PORTEKİZDE’Kİ FESTİVALLER

Portekiz yıl içerisinde birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır. Her köy kendi festivallerini yapmaktadır. Azizlerin günlerini ve hasılatı kutlamak için yapılır.

Ekim ve mayıs ayında düzenlenen Peregrinaçao de Fatima’dır

Haziran ayının ilk haftasında düzenlenen Rock in Rio Lisboa Avrupa’nın en büyük rock festivaldir.

PORTEKİZ VİZE NASIL ALINIR

Portekiz’e Shengen bölgesindeki ülkelerden biridir. Borda pasaporta sahiplerine 90 güne kadar olan kısa süreli ziyaretlerinde giriş yapmak için ya da transit geçmek için Shengen vizesi alınması gerekmektedir. Shengen vizesi olan kişiler, vizeyi aldıkları ülkeden giriş yaparak seyahat edebilirler.

Vize konusunda 10 yıllık tecrübemizle Vize işlemleri yapmaktayız. Doğru ve hızlı şekilde vizenizi alabilmeniz için bizimle iletişime geçiniz.