Polonya Vizesi

Polonya

Polonya, resmî adıyla Polonya Cumhuriyeti, Orta Avrupa’da bulunan bir ülke. Komşuları, batıda Almanya, güneybatıda Çek Cumhuriyeti, güneyde Slovakya, kuzeydoğuda Rusya ve Litvanya, doğuda Beyaz Rusya, …

POLONYA BAŞKENTİ VE ŞEHİRLERİ

Polonya’nın başkenti Varşova’dır. Wroclaw, Bydgoszcz/Torun, Lodz, Lublin, Gorzow, Wielkoplski/Zielnoa, Gora, Krakow, Opole, Rzesow, Bialytok, Gdansk, Katowice, Kielce, Olsztyn, Poznan ve Szczencin’dir.

POLONYA ‘DA KONUŞULAN DİL

Lehçe, Polonyalıların konuştuğu dil. Polonya’nın resmi dilidir ve 38 milyonu Polonya’da olmak üzere dünyada toplam 50 milyon kişi tarafından konuşulduğu tahmin edilir. Hint-Avrupa dilleri ailesinin Slav dilleri öbeğine bağlı bir dildir.

POLONYA’DA DİN

Avrupa’nın en dindar ülkesi olduğu söylenmektedir. Polonyalıların %90’ı Katolik olduğunu belirtmektedir. Dini inancı olanlar arasından 4 grup saptanabilir niteliktedir.

  1. Polonyalıların %15’i çok dindar olup, her gün ibadet ederler.
  2. 35-55%’i, Tanrı’ya inanırlar ve dua ederler ancak kiliselere sıklıkla gitmezler.
  3. 20-25%’i, Tanrı’ya inanıp kiliseye çok ender giderler. Kiliseyi eleştirirler.
  4. 20-30%’u Tanrı’ya inanırlar ancak ibadet etmezler.

 POLONYA’YA NE ZAMAN GİDİLİR

Ülkeye gitmek için en uygun zamanlar mayıs, eylül ve elim aylarıdır. İklimin ılıman olduğu hem de Kültürel aktivitelerin çok olduğu dönem olduğu için bu aylar tavsiye edilir.

POLONYA MUTFAĞI

Çorbalar Polonya mutfağında büyük yer tutuyor. Hemen hemen her çorbanın içerisine ince makarna koyuluyor. Çeşit çeşit çorbadan damağınıza uygun olanları yemenizi tavsiye ederim. Bir tarhana çorbaları olmasa da hemen hemen her çorbayı et suyu kullanarak yapıyorlar ve neredeyse her şeyden çorba yapılıyor. Beyaz lahana turşusundan bile! Denemenizi tavsiye ederim değişik ve güzel bir tat. Bunun dışında domates,mantar,limon,sarımsak,balık,tavuk suyu, kırmızı pancar, et, yumurta, peynir, lahana, hatta salatalık bile kullanılarak çeşitli çorbalar yapıyorlar. Popüler çorbalar arasında çok hoşlanmadığım żurek başta olmak üzere,barszcz ve rosół  var.

Polonyalıların kahvaltısı genelde et (kułbaska), yumurta ve tereyağlı ekmek üçlüsünden oluşuyor. Bunun yanında krepler de sevdikleri kahvaltılıklar arasındadır.

POLONYA FESTİVALLERİ

Polonya ‘nın popüler müzik, elektronik, caza gibi her türlü zevke hitap eden önemli müzik festivaller vardır.

Tauon New Festivali,Warsaw  Summer Jazz Days,Heineken Open’er Festival’dir.Gdynia –Kosakowo havaalanında gerçekleştirilen  festivalde alternatif müzik ,tiyatro, film, moda  ve görsel sanatlar gibi çeşitli dallara de yer verilir.

POLONYA ‘YA  VİZE  NASIL ALINIR

Polonya Shengen bölgesindeki ülkelerden biridir. Borda pasaporta sahiplerine 90 güne kadar olan kısa süreli ziyaretlerinde giriş yapmak için ya da transit geçmek için Shengen vizesi alınması gerekmektedir. Shengen vizesi olan kişiler, vizeyi aldıkları ülkeden giriş yaparak seyahat edebilirler.

Vize konusunda 10 yıllık tecrübemizle Vize işlemleri yapmaktayız. Doğru ve hızlı şekilde vizenizi alabilmeniz için bizimle iletişime geçiniz.