Norveç Vizesi

Norveç

Norveç resmi adıyla Norveç Krallığı. Kuzey Avrupa’da bulunan İskandinav Yarımadası’nın batısında bir ülke. Finlandiya, İsveç ve Rusya ile komşu olan ülkenin batıda Atlas Okyanusu’nun bir kolu olan Norveç Denizi’ne kıyısı vardır.

NORVEÇ’İN BAŞKENTİ VE ŞEHİRLERİ

Başkenti Oslo’dur. Kristiansand, Stavanger, Trondheim, TromsoAlesund, Bergen.

NORVEÇ’DE DİL

Norveççe, Norveç’te konuşulan ve İskandinavca da denen Kuzey Cermen dil ailesine bağlı bir dildir. Norveççe, Danca ve İsveççe ile çok yakındır ve birini bilen bir kişi diğerlerini de anlayabilir.

NORVEÇ’DE DİN

Norveç’te halkın çoğunluğu Hıristiyan olsa da, din özgürlüğü bulunmaktadır. Bu, insanların istedikleri dini takip edilme ya da cezalandırma korkusu olmadan uygulayabilecekleri anlamına gelir. Bu aynı zamanda bireylerin seçtikleri dine ait olma özgürlükleri olduğu anlamına gelir. Herhangi bir dine bağlı olmamayı seçmek de o derecede önemlidir.

Norveçlilerin sadece yüzde 12’sinin ayda bir kereden fazla Kiliseye gittiğini göstermektedir. Halkın yüzde 37’si, hiç kiliseye gitmediğini beyan etmektedir. Ancak kilise, vaftiz töreni, ergenlikte dinin tasdik edilmesi töreni, düğünler, cenaze törenleri ve Noel törenlerinin yapıldığı bir yer olması açısından halk için önemlidir.

NORVEC’E NE ZAMAN GİDİLİR

Norveç Kış ayları oldukça ser yaşandığı ülkede halk, soğuk havaya alışmıştır. Gelecek kişilerinde bu şart uygun hazırlanıp gitmeleri gerekir. Ancak ülkenin doğal güzelliklerini keşfetmek için nehirlerde kanyonlarda vakit geçirmek isteyenler için yaz ayları en uygundur.

NORVEÇ MUTFAĞI

Norveç mutfağı denildiğinde özellikle patates, deniz ürünleri ve kök sebzeler akla gelmektedir.

Polse adını verdikleri sosis çeşitleri en popüler yiyecektir. Ülkede kahvaltının oldukça çeşide sahip olduğu Norveç’te balık çeşitlerde önemlidir. Alkolün pahalı sayıldığı ülkede bira ve şarap çeşitleri çoktur. Alkol oranı yüzde 4,7 ile sınırlandığı sıkı kuralların olduğu Norveç de ev yapımı içkilere de çokça rastlayacaksınız.

NORVEÇ’DEKİ FESTİVALLER

Ocak ayında düzenlenen Kuzey Işıkları Festivalidir.

Mayıs ayında düzenlenen Trondheim Caz Festivali

Haziran ayında düzenlenen Ekstrem Sporları Haftası

Eylül ayında düzenlenen Bollywood Festivali

Ekim ayında düzenlenen Bergen Yağmur Festivalidir.

NORVEÇE VİZE NASIL ALINIR

Norveç  Shengen bölgesindeki ülkelerden biridir. Borda pasaporta sahiplerine 90 güne kadar olan kısa süreli ziyaretlerinde giriş yapmak için ya da transit geçmek için Shengen vizesi alınması gerekmektedir. Shengen vizesi olan kişiler, vizeyi aldıkları ülkeden giriş yaparak seyahat edebilirler.

Vize konusunda 10 yıllık tecrübemizle Vize işlemleri yapmaktayız. Doğru ve hızlı şekilde vizenizi alabilmeniz için bizimle iletişime geçiniz.