Lüksemburg Vizesi

Lüksemburg

Lüksemburg ya da resmî adıyla Lüksemburg Büyük Dükalığı, Batı Avrupa’da denize kıyısı olmayan küçük bir devlettir. Toprakları Belçika, Fransa ve Almanya ile çevrelenmiştir. Başkenti, ülkeyle aynı adı taşıyan Lüksemburg’dur.

LÜKSEMBURG ŞEHİRLERİ

Lüksemburg,Esch-sur-Alzette, Differdange, Dudelange, Diekirch, Echternach, Grevenmacher, Remich, Rumelange, Viande

LÜKSEMBURG ‘DA DİL

Lüksemburg’da ana dil Lüksemburgca, Almanca ve Fransızcadır

LÜKSEMBURG’DA DİN

Lüksemburg laik bir devlettir. Buna karşın devlet bazı inançları resmi olarak tanır. Yaygın inançlar Katolik kilisesi, Rum Ortodoks kilisesi, Rus Ortodoks Kilisesi, Yahudilik, Anglikanizm, Protestanlık ve İslam’dır.

LÜKSEMBURGA NE ZAMAN GİDİLİR

Sıcak hava genellikle Mayıs ayından Eylül ayına kadar sürüyor. Kar ise çoğu zaman kış aylarında görülebiliyor, özellikle yüksek Ardenler bölgelerinde ve ülkenin kuzey yarısında. Eskiden daha fazla kar olduğundan günümüzde bu bilgi biraz daha değişti ve eski güvenini kaybetti. Tüm ülkede yapılan kayakçılık da yavaş yavaş yok olmaya yüz tuttu.

Kuzey bölgeler yıl boyunca güney bölgelere göre biraz daha yağışlı ve soğuk oluyor. Diğer tüm bölgelerde de görülen beklenmedik hava değişimleri artık ülkenin ikliminin ortalama bir tahminini çıkartmayı neredeyse imkânsız kılıyor bu yüzden ziyaretçiler her ne zaman gelirse gelsin her türlü hava koşuluna hazır olmalılar.

LÜKSEMBURG MUTFAĞI

Et yemekleri, Lüksemburg’da özel bir saygı ile karşılanır, yerel şefler farklı et çeşitlerini işleyebilir ve besleyici ve inanılmaz lezzetli yemeklerden hazırlayabilir. En popülerlerinden biri, ekşi krema sosunda kavrulmuş ince kıyılmış bir füme domuz eti olan ’Judd Mat Garaboden’ dir. Bir garnitür olarak, bu çanak için fasulye ve patates püresi zorunludur. Bu ülkedeki iç kısımları da dikkatle tedavi edilir, dana kalbi daha az popüler bir yemektir ve lahana garnitürüyle servis edilir. Karaciğerden köfte hazırlanır; Haşlanmış patates ideal garnitürdür. Sığır dil, unutulmaz bir tadı olan başka bir yerel yemektir; sebze garnitürüyle servis edilir.

Lüksemburg’un alkollü içeceği şaraptır; en popüler Moselle Vadisi’nden beyaz şaraplar. En ünlü çeşitleri Riesling, Rivaner, An, Maetum, Elbling, Oxerua, Beaufort’dur. Lüksemburg birası, Almanya’yla olan mahallesine rağmen ve yakın tarihi bağları olsa da, bira üretiminin tadına ve teknolojisine göre çok farklı. Efervesan bira kategorisine aittir ve yapılanma ile şampanyaya benzemektedir. Ayrıca Lüksemburg’da, elma, armut meyvelere dayalı özgün tariflere göre likör üretiyorlar. Mağazalarda likörler ‘Kirsch’ ve ‘Ketsh’ satın alabilirsiniz. Moselle Vadisi’nde yapılan ünlü siyah frenk üzümü şarabının denemeye değer. …

LÜKSEMBURG’DAKİ FESTİVALLERİ

Lüksemburg’daki yıllık karnaval duchy’nin en renkli ve en önemli olayı. Şölenli geçitler üç gün sürer ve ana etkinlikler karnavalın son gününde gerçekleşir. Kamuoyuna sunulan gösteri çok etkileyicidir ve Lüksemburg’un en parlak tatil beldesi olabilir.

Burgzondeg – yangın festivali, her yıl 13 Mart’ta Tövbe Gününden önce yapılır. Lüksemburg gençleri tepeye tırmanıyor ve kışın güneşin üstünlüğü ve yeni mevsimi simgeleyen büyük bir şenlik ateşi yakıyorlar. Bu tür şenlik ateşlerine Paskalya Şömineleri de denir; onlar doğanın canlanmasını sembolize eder. Tatilin pagan kökleri var. Doktor Hıristiyanlığa döndüğünde resmi kilise gelenekleri değiştirdi. Şimdi Burgzondeg sadece genç insanlar için bir eğlence. Renk tanıtımı için, bazıları ulusal kıyafetler giyiyor ve türkü söylerken, bahar aylarında buluşuyor ve tatilde sevinç duyuyor.

Lüksemburg sakinleri eski geleneklerle desteklenmektedir ve bu nedenle All Saints bayramı listelerinde gururlu bir yer almaktadır. 31 Ekim – 1 Kasım geceleri çok çeşitli şenliklerle ve büyük ölçekte kutlanmaktadır. Bu gece hazırlık  bir günden fazla. Yetişkinler, çocukları ile birlikte kostümler hazırlar ve maskeli giyside katılımcıların makyajını yapar. Sakinler, bu gece cadılarla, canavarlarla ve diğer sahtekârlıkla karşılaşabileceğini ve bu kıyafet, buluştuğunda onlara insan doğasını vermeden onlara yardımcı olacağına inanıyor. Dahası, çocuklar yetişkinlerle birlikte akşamları komşularına giderek, kirli hileler sergilemeyeceğine inandıkları gibi tatlılar ve içecekler talep ediyorlar. Eğer yiyeceklerden mahrum bırakılırsa, gizlenmiş cadılar ve vampirler, açgözlü kişilere yönelik başka bir laneti reddeden ya da düzenlemeyi reddeden bir evde yumurta bırakabilirler.

LÜKSEMBURGA VİZE NASIL ALINIR

Lüksemburg Shengen bölgesindeki ülkelerden biridir. Borda pasaporta sahiplerine 90 güne kadar olan kısa süreli ziyaretlerinde giriş yapmak için ya da transit geçmek için Shengen vizesi alınması gerekmektedir. Shengen vizesi olan kişiler, vizeyi aldıkları ülkeden giriş yaparak seyahat edebilirler.

Vize konusunda 10 yıllık tecrübemizle Vize işlemleri yapmaktayız. Doğru ve hızlı şekilde vizenizi alabilmeniz için bizimle iletişime geçiniz.