Litvanya Vizesi

Litvanya

Litvanya, resmi olarak Litvanya Cumhuriyeti, Kuzey Avrupa’da bulunan, üç Baltık devletinden biridir.

LİTVANYA’NIN BAŞKENTİ VE  ŞEHİRLERİ

Başkenti ve en büyük kenti Vilnius’adır. Diğer büyük şehirleri ise Kaunas ve Klaipeda’dır. Toplamda 130 şehiri bulunmaktadır. Alytus, Kaunas, Klaipeda, Planga, Panaevezys, Siauliai, Telsiai, Trakai’dır

LİTVANYA PARA BİRİMİ

Litvanya’da para birimi Euro’dur.

LİTVANYA’DA DİN

Litvanya’nın nüfus ağırlıklı olarak Hristiyan’dır. Halkın yüzde 77’si Katolik’tir. Yüzde 4’lük bir kısmı Ortodoks Hıristiyan’dır. İslam dinine mensup insanların sayısı ise yüzde 0,1 ‘lik ‘dir

LİTVANYA’DA DİL

Ülkenin resmi dili Litvancadır. Ülkede Rusça ve Lehçedir. Yanı sıra yüzde 8’lik bir kısımda Almanca konuşmaktadır.

LİTVANYA’YA NE ZAMAN GİDİLİR

Litvanya’ya gitmek istediğinizde en uygun zaman baharın son ayları ve yaz aylarıdır. Ülkenin doğal güzelliklerini görebilmek için bu ayları tercih edilmelidir.

LİTVANYA MUTFAĞI

Litvanya mutfağı çok çeşitli çorbalara sahiptir. Bunların en ünlüsü, kefir veya pancar et suyu üzerinde pişirilmiş soğuk bir borschttır. Turşusu, turuncuya güzel bir menekşe rengi ve taze sebze veren turşu pancarı ile pişirilir. Çorbaya, haşlanmış patates eklenerek soğuk servis yapılır. Litvanya mutfağındaki tek bu borscht değil. Hamur ile mantar borscht, füme et çorbası ve soğuk domates çorbası var. Litvanya mutfağı, un un bulyonlarına çok fazla önem vermektedir. Bu nedenle farklı dolgulara sahip köfte çok popülerdir. Krep sıklıkla Litvanya’da patates eklenerek pişirilir. Farklı dolgular ve soslar vardır.

Çeşitli sütlü içecekler ve süt esaslı ürünler Litvanya’da çok popülerdir. Sütün yanı sıra, ülkenin sakinleri, kızartılmış süt, süzme peynir ve kefir gibi. Litvanya’nın en popüler alkolsüz içecekleri kvass’tır. Tentürler alkollü içecekler arasında popülerdir. Bunların en ünlüleri 999 ve Zubrowka’dır. Geleneksel içeceklerden biri, bal ve baharat eklenerek alkol temelinde yapılan Krupnik’dir. Mükemmel bira Litvanya’da demlendi. Zaten tüm dünyada kabul edilmiştir.

LİTVANYA FESTİVALLERİ

Litvanya’da festivaller alanlarına ve bölgelerine göre ayrılmıştır. Yılın farklı zamanlarında gerçekleştirilen müzik festivalleri de Litvanya’nın önemli sembollerindendir. Street  Music Day Tamsta Müzik Festivali,Kaunas Caz Festivali müzük severlerin yoğun ilgisiyle karşılanır

Litvanya ‘ya Vize Nasıl Alınır

Litvanya  Shengen bölgesindeki ülkelerden biridir. Borda pasaporta sahiplerine 90 güne kadar olan kısa süreli ziyaretlerinde giriş yapmak için ya da transit geçmek için Shengen vizesi alınması gerekmektedir. Shengen vizesi olan kişiler, vizeyi aldıkları ülkeden giriş yaparak seyahat edebilirler.

Vize konusunda 10 yıllık tecrübemizle Vize işlemleri yapmaktayız. Doğru ve hızlı şekilde vizenizi alabilmeniz için bizimle iletişime geçiniz.