Letonya Vizesi

Letonya

Letonya ya da resmî adıyla Letonya Cumhuriyeti, Kuzey Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Kara sınırlarını kuzeyde Estonya, güneyde Litvanya; doğuda ise Rusya ve Beyaz Rusya ile paylaşmaktadır. Aynı zamanda Letonya, İsveç ile denizden sınırdaştır.

LETONYA ŞEHİRLERİ

Başkenti Riga’dır. Büyük şehirleri: Daugavpils, Jekabpils, Jelgava, Liepaja, Rezekne, Riga  ,Valmiera ve Ventspils’tir.

LETONYA PARA BİRİMİ

Letonya’da para birimi Euro’dur.

LETONYA DİL

Resmi dil Letoncadır. Sovyet döneminin etkisinden dolayı ülkenin çoğunluğu Rusça bilmektedir. İngilizce ve Almanca kullanılmaktadır.

LETONYA’DA DİN

Ülkenin çoğunluğu Hristiyan’dır. Yüzde 34,2 ‘si Lüterci, yüzde 24,1 ‘i Roma Katolik’tir.

LETONYA’YA NE ZAMAN GİDİLİR

Letonya’ya seyahat etmek için en iyi zaman havaların sıcak olduğu gıdaların bol olduğu Haziran ayından Eylül ayının ortasına kadar süren yaz sezonudur. Akşamları serin ve yağmur görülmektedir.

Ocak ve Şubat ayları ülkenin en soğuk zamanıdır. Kış ayları çok sert geçmektedir. Sıcaklık -15/-20 dereceye kadar düşebilmektedir.

LETONYA MUTFAĞI

Ülkenin geniş birçoğu kimyon, peynir ve ekmek ile tatlandırılmaktadır.

Letonya’nın en egzotik yemeklerinden biri maizes zupa adı verilen, meyve siyah ekmek ile yapılan bir çorbadır.

Letonya’da en sık tüketilen alkolü içecek biradır.

Yerel bir içki  olan   ,yüzde kırk beşinci güçlü bitkilerin ,köklerin ve baharatların oluşturduğu Black Balsamı denemeyi unutmayın. Çeşme suyunu içmek güvenlidir ancak çoğu yerli kaynattıktan sonra kullanmayı tercih etmektedirler.

LETONYA FESTİVALERİ

Letonya müzik, kültür, spor, dini olaylar Letonya çocuk ve aile etkinlikleri dâhil olmak üzere birçok kutlama yaparlar.

‘Saulkrasit Jazz’ festivali her yıl Temmuz ayı sonunda düzenlenen yıllık caz festivali. Letonya müzisyeni ve yabancı birçok sanatçı sahne almaktadır.

Skanu Mezs, birçok ülkeden gelen müzikle ve sanatla ilgilenenler için hazine değerindedir.

Her yıl Temmuz ayında düzenlenen Liepaja’nın beyaz kumları üzerinde düzenlenen Summer Sound

Yerli ve yabancı sanatçıları sabaha kadar dinleme dans etme şansı sunmaktadır.

Diğer festivaller ise: Museum Night ,Days of Art,Jani, International Ice Sculpure Festivali,Baltic Balet Fesivali bukunmaktadır.

Letonya’ya Vize Nasıl Alınır

Letonya Shengen bölgesindeki ülkelerden biridir. Borda pasaporta sahiplerine 90 güne kadar olan kısa süreli ziyaretlerinde giriş yapmak için ya da transit geçmek için Shengen vizesi alınması gerekmektedir. Shengen vizesi olan kişiler, vizeyi aldıkları ülkeden giriş yaparak seyahat edebilirler.

Vize konusunda 10 yıllık tecrübemizle Vize işlemleri yapmaktayız. Doğru ve hızlı şekilde vizenizi alabilmeniz için bizimle iletişime geçiniz.