Cek Cumhuriyeti Vizesi

Çek Cumhuriyeti (Çekya)

Nüfus: 10.47 milyon

Yüzölçümü: 78 bin 886 kilometrekare

Dil: Çekçe

Din: Ateist yüzde 75 Katolik yüzde 26,8, Protestan yüzde 2,1, diğer yüzde 11.

Başkent: Prag

Başlıca şehirleri: Prag, Brno, Ostrava, Plzen, Liberec

Yönetim Şekli: Parlamenter Demokrasi

Para Birimi: Çek Kronu (CZK)

Çek Cumhuriyeti dünyada en az dindar insanlara sahiptir. Estonya’dan sonra %60 oranıyla ateist nüfusunu barındıran ülkedir. Az da olsa Protestan ve Katolik halkı vardır.

Çek Cumhuriyetine Ne Zaman Gidilir

Ülke ılıman karasal iklime sahip olan ülke aşırı sıcaklık farkları gözlemlenir. Kış ayları soğuk geçtiğinde ve sürekli kar yağdığı için kıs ayları pek tercih edilmez. Daha çok yaz ayları en çok tercih edilen bir zamandır.

Çek Cumhuriyetinde gezilecek yerler

1.Charles Köprüsü Vltava nehri üzerinde bulunan Prag’ın en çok rağbet gören çok güzel bir köprüsüdür.

2.Karlovy Vary En güzel şehirlerinden biridir. Mutlaka görmek gereken bir yer. Film sahnesini aratmayan güzel, eşsiz yapılarıyla, şifalı kaynak sularını içmeli ve şifalı banyolarında spa keyfini yaşamalısınız.

3.Kutna Hora Çek Cumhuriyeti’nin küçük bir kasabasıdır. Doğasıyla ilgi çeken sesiz sakin bir kasabasıdır

4.Plzen Çek cumhuriyetinin şehirlerindendir. Biralarıyla ünlü bu şehirdeki fabrikalarda bira aşamalarını öğrenebilir. Değişik bira Tatları keşfedebilirsiniz.

5.Prag Kalesi Dünyada bulunan kalelerden en büyük tarihi kaledir.

6.Terezin Nazi dönemindeki toplama kamplarının bulunduğu yerdir. Prag merkezinin dışında bulunmaktadır.

7.Dans Eden Bina Ginger ve Fred olarakda bilinen bina dans eden bir çifti yansıttığı için adını ordan almıştır. Prag’ın mimarisine değişik tarzda bir yorum getiren, iş merkezi olarak da kullanılan bir binadır

8.Nerudova Sokağı Adını Çek yazar Nerudo’dan alan evlerin birbirinden üzerine koyulduğu ayrıldığı tarihi Çek evlerini görebileceğiniz bir sokaktır. Pek çokta otel ve restorant bulunmaktadır.

ÇEK CUMHURİYETE VİZE NASIL ALINIR

Çek Cumhuriyeti Shengen bölgesindeki ülkelerden biridir. Borda pasaporta sahiplerine 90 güne kadar olan kısa süreli ziyaretlerinde giriş yapmak için ya da transit geçmek için Shengen vizesi alınması gerekmektedir. Shengen vizesi olan kişiler, vizeyi aldıkları ülkeden giriş yaparak seyahat edebilirler.

Vize konusunda 10 yıllık tecrübemizle Vize işlemleri yapmaktayız. Doğru ve hızlı şekilde vizenizi alabilmeniz için bizimle iletişime geçiniz.